December 11, 2018 | Posted in:Video igre |

Igrica Clash royale je veoma dobro rešenje da bi se ubilo vreme dok se negde čeka. Moram reći da je to veoma zanimljiva kreacija koja ne traži previše vremena za napredovanje. To je MOBA (Multiplayer online battle arena) koja kombinuje igre sa kartama sa tower offence/defence sistemom.

Iskreno mi se najviše svidelo to što ju je smisleno igrati do 30 – 40 minuta dnevno. Može ona naravno da se igra i duže, ali su benefiti od toga u samoj igri toliko mali da je to praktično gubljenje smor.

Ovo ograničenje ne bi vredelo mnogo bez dobre grafike, dobro uravnoteženog sistema karata i velikog broja zadataka koji se nude. I na početku veoma bitna stvar je da povežete nalog sa email adresom, kada dođe do problema sa telefonom da ne strada i nalog.

O čemu se tu zapravo radi

Sama igra Clash royale  je besplatna, ali u igri ima opcija da se kupe dragulji za pravi novac. Pomoću tih dragulja možete da ubrzate svoje napredovanje, ali oni koji ih ne kupuju nisu preterano usporeni. Osim toga ovi dragulji se dele svim igračima povremeno u sklopu zadataka.

Sam tutorial koji je prikazan na uvodu u igru je veoma jednostavan i koristan. Može se reći da nakon tri dana igranja po pola sata dnevno se sve zna. Međutim da bi se ostvarili odlični rezultati potrebno je dodatno doterati taktiku, sve da lepo legne na svoje mesto.

Karata ima preko 80 i povremeno se dodaju nove, svaka ima neke svoje prednosti i mane. Neki likovi su neizmerno jaki i dosta otporni, ali su istovremeno spori i napadaju samo građevine. Pa dok se dogegaju do tvrđava postaju lak plen. Sa druge strane su jedinice koje su brze, ali one imaju malu snagu napada i malo energija pa ih je lako uništiti. Tome još treba dodati magije i dobija se dobra papazjanija.

prikaz video igre

slika sa wikipedia.org

Samih tvrđava koje se brane su tri, jedna kraljevska i dve su od princeza. Ove od princeza su slabije građene, ali imaju veću snagu noružija. Kraljeska je jača ali na uštrb snage oružija dok se brani. Ukoliko se sruši kraljevska tvrđava, celoj partiji je kraj.

I naravno veoma bitno je vremensko ograničenje trajanja partije. Redovne partije traju tri minute, plus dodatna ako je rezultat nerešen. Ukoliko i nakon te dodatne minute rezultat bude nerešen, onda se tako i završava, bez pobednika.

Kako da se takmiči u samoj igri

Postoje dva modela napredovanja, koja međusobno nisu povezana, ali su za svakog igrača na podjednakom nivou. Ovaj sistem daje veoma dobre rezultate, jer uravnotežuje protivnike koji igraju Clash royale.

Prvi je nivo na kome je kralj i da bi se a tome napredovalo potrebno je nadograđivati karte ili vršiti njihovu donaciju unutar klana. Pri prelasku na viši nivo dolazi do pojačavanja snage tvrđava i oružija koje koriste.

Drugi nivo na kome napreduju igrači jeste sistem arena. Ovde se napredu osvajanjem bodova u borbama 1 na 1. Pobeda donosi oko 20 bodova (pehara), a gubitak meča oduzima sličan broj bodova (pehara). Svaka arena nudi dodatno otključavanje nekoliko novih karata koje se mogu dobijati.

Prilikom borbi može se desiti da se nekoliko partija dobije zaredom na sreću, ali se to brzo dovodi u ravnotežu. Recimo na primer počnete sa nekim partiju i neko ga baš u tom trenutku nazove. Međutim kako se uparivanje vrši prema snazi utvrđenja i broju osvojenih pehara, kada se naiđe na jačeg od sebe, potrebna je dobra taktika i sreća.

Za borbu u Clash royale birate 8 od otključanih karata, pažljivo ih uparujete i kombinujete. Na početku meča se slučajnim odabirom dobijaju 4 karte, a potom sa povlačenjem svakog poteza dobija se jedna sledeća. Kada se dođe do kraja ide se sa dobijanjem istim redosledom kako su dobijane. Ovo je zgodno je već pri polovini meča znate koje karte protivnik ima i kojim ih redosledom dobija.

Klanovi i njhovi ratovi

Mada nije obavezno, uključivanje u neki klan je veoma zanimljivo. Za razliku od nekih drugih igara gde se od članova očekuje da budu agilni i da izvršavaju zadatke, ovde je to ograničeno. Sistem komunikacije je javan  i nije zgodan za preveliko razvijanje strategije.

Donacije karata su veoma pozitivna stavka, možete zatražiti karte svakih sedam sati. Ukoliko su slabije ide manji broj a za jače ide veći broj karata. Što je veća arena u igrici Clash royale gde se nalazite više rangirana to više karata možete tražiti. Ako dajete donacije to se plaća sa nešto zlatnika i sa nešto iskustvenih bodova.

Sami ratovi su idealni, jer ne zahtevaju preterano angažovanje. Prilikom priprema za rat, oni koji su zainteresovani treba da odigraju po tri meča i tom prilikom dobijaju određeni broj karata. To je prvi dan, a tokom drugog dana svaki učesnik treba da odigra jednu partiju (i da pobedi ili izgubi). I to je to, nakon dva dana se zakazuje sledeći rat koji opet traje dva dana.

Jedna opcija jeste i da se napravi sopstveni klan, ne košta previše. Ali to je opcija samo ako planirate pozvati prijatelje, postoji veći broj načina kako to možete odraditi. Ta niska cena osnivanja je razlog postojanja velikog broja klanova koji su neaktivni. Maksimalan broj članova u jednom klanu je 50, a postoje oni gde se svako može uključiti i zatvoreni.

Dodatne opcije da se takmiči

Jedan od dobrih sistema jeste postojanje većeg broja dodatnih načina da se takmiči, a ne samo Clan War. Najpopularniji dnevni zadatak je rušenja 10 kula i za to se dobija jedan sanduk sa blagom. Takođe i svakog dana se dobija neki zadatak recimo odigraj 50 puta karte koje su pešadija, ili pobedi u deset partija 1 na 1. Ovde su nagrade raznolikije.

Tu je opcija igranja partija 2 na 2, ali se tu ne dobijaju bodovi (pehari). Može da se igra sa nasumičnim igračem ili sa nekim iz klana. U ovom modu se mogu dobiti sanduci sa blagom ako ima mesta.

Tu su i turniri koji se povremen organizuje  Supercell, sa zanimljivim propozicijama. Jedna od opcija je takmiči se a sve bude duplo ubrzano (dobijanje energije i kretanje igrača), zatim takmičenje ko će prvi pretrčati teren, ili igranje sa time da se napravi što veća šteta samo sa jednim tipom karata.

Ovo su besplatne opcije, a ima tu i da se ponešto plaća draguljima. To su opcije Grand Challenge, Classic Challenge i na njima se pristup plaća, ali zato nude i primamljive nagrade. Bitno je spomenuti da se mogu napraviti i privatni turniri, otvoreni ili ograničeni sa lozinkom tako da mogu učestvovati samo pozvani.

I na kraju najbitnija stvar kada je u pitanju Clash royale igrica, tim koji je napravio radi konstantno na njenom razvoju. Tu ne spada samo dodavanje novih opcija, nego i usklađivanje postojećih da bi se postigla što bolja ravnoteža. Uglavnom za one kojima treba povremeno neka zanimacija ja bih ovo preporučio.

Be the first to comment.

Leave a Reply


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.