January 10, 2017 | Posted in:Korisne stvari za webmastere |

Jedna od najvažnijih akcija za unapređenja sajta jeste praćenje statistike posećenosti. Uobičano je se za to koristi Google analytics jer je besplatan, međutim na tržištu ima još alata koji rade taj posao. Kod nas u Srbiji je od plaćenih najviše korišćen Gemius bez obzira na probleme koje je imao u Hrvatskoj i Bosni.

Da bi smo unapredili poljoinfo forum bile su nam potrebne dodatne informacije i zato smo se odlučili za Gemiusaudenci Srbija. Njihov sistem rada je kao i kod ostalih koji prate statistiku posete, dobije se manji deo koda koji se ubaci na sve strane sajta. I to je to, podaci se odmah dobijaju i mogu pratiti na njihovom sajtu. Međutim oni i na kraju meseca šalju veoma detaljan izveštaj.

Pored vlasnika sajtova te detaljne izveštaje uzimaju i marketinške agencije. Na osnovu tih podataka daju predloge oglašivačima gde im je najbolje da se reklamiraju.

Moji utisci o Gemius audenci statistici

Prvi je utisak o kontaktu sa predstavnikom te firme u Srbiji i za taj deo imam velike reči pohvale. Oko samog ubacivanje kod i praćenja stetistike u njihovom panelu je bilo manjih problema. Ali je pri prepisci sa predstavnikom to sve relativno brzo rešeno.

Druga stavka jeste panel gede se prate podaci u realnom vremenu. Generalno je nihova statistika siromašnija u odnosu na Google analytics, međutim deo koji se odnosi na postavljanje i praćenje ciljeva je veoma bogat opcijama. Sa matičnog sajta Gemiusa iz Poljske se može skinuti uputstvo za taj panel, ali je na engleskom. Meni nije predstavljalo problem, ali verujem da ih ima koji bi tome zamerili.

Pored praćenja statistike na sajtu, povremeno posetiocima se nude upitnici. Kroz odgovore na desetak pitanja se preciznije profiliše struktura posetilaca. Ovo je za mene veoma interseantna opcija, ali postoji određeni broj ljudi koji mrzi takve ankete. Za taj deo populacije Gemius audenci ankete mogu da se preskoče.

Najznačajniji deo je kompletan izveštaj koji se šalje krajem meseca za prethodni mesec, On se pregleda uz pomoć posebnog programa, a sama veličina izveštaja od 150 MB govori koliko je obiman. Poded mog sajta tu su podazi i za ostale sajtove koji koriste Gemius Srbija statistiku. To je dobra stvar jer se može svako uporediti sa konkurencijom.

Najslabija tačka celog sistema jeste prilično veliko odstupanje od  podataka koje daje Google Analytics. Podaci na Gemius Srbija mogu da budu za 15% pa i više manji, što je rezultiralo optužbama od strane nekih medija. Ja mogu reći kada je u pitanju statistika za poljoinfo forum da je to zaista tako, razlika između ova dva sistema za praćenje posećenosti se značajno razlikuje.

Upotrebljivost dobijenih podataka

Podaci koje smo dobili u prva dva meseca su nam pomogli da bliže definišemo šta nam je problem. Možda bi moglo i bolje, međutim ne postoje drugi sajtovi iz oblasti poljoprivrede koji koriste istu statistiku. Tako da se ne možemo na odgovarajući način uporediti sa konkurencijom.

Korisne informacije je Dragan Varagić napisao na blogu o Gemius audenci Srbija. Tekstovi jesu malo stariji ali su informacije uglavnom upotrebljive. Naravno svako bi trebao da prouči uputstvo koje je napravljeno za korišćenje panela. Jeste da to sve oduzima dosta vremena, međutim povećala bi učinkovitost.

Jer ovde i nije toliko bitno poznavati i pratiti sve podatke, nego prepoznati koji su podaci nama bitni. Takođe i svaki sajt ima drugačije ciljeve, pa se na osnovu dobijenih podataka treba raditi na poboljšanju samog sajta.

Koliko je Gemius audenci koristan marketinškim agencijama nemam predstavu, nisam primetio da se nešto hvale da ga koriste. Mada kako rade bitnije je biti u kumovskoj vezi ili nekoj rođačkoj vezi, mada i članstvo u odgovarajućoj stranci pomaže. Jer se vidi jasno da pojedine agencije za mrketing ne da nekoriste podatke, već klijentima  vode kampanje na način suprotan bilo kakvoj logiki.

Ovo o marketingu, reklamiranju i agencijama sam morao da napišem. Dešavale su se situacije da su vlasnici ušli u sistem praćenja statistike i počeli da čekaju da im se jave reklamne agencije. Nakon godinu dana su imali procenu da su prevareni, jer eto niko ih nije kontaktirao. To je totalno promašen način razmišljanja.

Podataka koji se dobijaju od Gemius Srbija ima sasvim dovoljno i na nama kao vlasnicima sajtova je da ih proučimo i upotrebimo. Na kraju moram priznati da je  za veliku većinu sajtova Google Analytics sasvim dovoljan. Međutim oni koji imaju veću posećenost bi trebali da koriste i druge načine praćenja posećenosti radi ukrštanja informacija. Na taj način se može dobiti preciznija slika.

Be the first to comment.

Leave a Reply


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.