July 10, 2014 | Posted in:Firefox |
Koristim Firefox već duži niz godina, a glavni razlog za to je što ima dosta zgodnih dodataka koji mi omogućavaju lakši rad na Internetu oko održavanja sajtova. Ovo je trenutna lista, pošto se to sve menja prema potrebama ali verujem da će nekom ovaj spisak biti od pomoći.
Ovo je dodatak koji najviše koristim, a osnovna funkcija mu je izrada snimaka ekrana. Pored te funkcije, tu su i mogućnosti da se iseče (crop) deo snimka koji nas zanima, zatim mogućnost da se neki deo na slici zaokruži dodatno i da se ispiše tekst kao dodatno objašnjenje. I to sve da se odradi ne izlazeći iz Firefoxa. Postoji opcija da se snimak odmah sačuva na Internetu, sa tim da ako niste registovani kod njih na sajtu to će čuva samo mesec dana. Za registrovane članove se snimci čuvaju duže. Mada kada se nešto želi objasniti, nema ni potrebe za čuvanjem dužim od mesec dana.
Dodatak uz pomoć koga možete da odredite neku boju koja se pojavljuje na sajtu i dobijete njenu RPG vrednost i heksidecimalni broj. Ovo je osnovna funkcija i jedina koju ja koristim, a uz to ima još dosta dodatnih funkcija koje bolje mogu da iskoriste ljudi koji se bave grafikom na Internetu.
Firebug je dodatak koji omogućava rad sličan onom koji nudi kozola u Firefoxu. Sve se radi uživo na sajtovima, pa se lako može direkno videti dejstvo nekih izmena u Htmal, PHP, CSS ili Javascriptu. Postoje neka ograničenja, meni uglavnom služi za testiranje CSS-a i pronalaženje u kojim su fajlovima zapisane neke bitnije funkcije. Malo je složeniji i odmah se vidi da je namenjen za ljude koji se bave programiranjem.
Ovo je najjednostavniji dodatak koji premerava četvrtaste površine. Sa njim možete da vidite dimenzije banera, slika ili delova sajta kao što je sidebar bukvalno za nekoliko sekundi. Samo uokvirite celinu koja vas zanima i odmah se pored tog prostora ispisuju širina i visina u pikselima. Da bi ste završili rad sa ovim dodatkom potrebno je da kliknete na ikonicu koja se nalazi pored adres bara, gde ste inače i aktivirali dodatak.
Još jedan dodatak sa velikim brojem funkcija, ali takođe namenjen webmasterima koji već imaju znanja oko rada na sajtovima. SEOquake Diagnosis je napopularnije funkcija u sklopu ovog paketa, veoma korisna stvar kada želite da vidite koliko vam je konkurencija sredila njihov sajt za pretraživače. Pored te funkcije ima ih još dosta da ih ne nabrajam sada, to bi potrajalo.
Wappalyzer je među poslednjima koje sam dodao i mogu reći da predstavlja pravo otkriće. U sklopu adres bara prikazuje za svaki sajt koji posetimo koje skripte koristi. Da se ogradimo, ne baš za svaki sajt jer ako su u sklopu nekoga bolje urađe zaštita ti podaci se neće videti uz pomoć Wappalyzer. Ali za 98% sajtova će podaci biti dostupni. Uz pomoć njega sam našao desetak skripti koje su odlične i ne znam na koji dugi načim bi mogao i da čujem za njih. Jedna od tih stvari je program za servere Nginx.
Dodatak za Firefox koji pokazuje informacije o fotografijama. Kako se pokušavam već neko vreme uključiti u posao sa prodajom fotografija, ovo je jedna od načina da vidim informacije o slikama koje me zanimaju. Otvor bledne, expozicija i slične stavke.
Ovo je isto dodatak koji omogućava da se vide EXIF dataza neku fotografiju. Ukoliko su slike / fotografije obraživane u nekom od osnovnih programa ti podaci se uglavnom menjaju ili skroz brišu.
GoogAlexa je jedan mali dodatak koji se smešta pored adres bara i u relanom vremenu proverava page rank na Googlu i položaj sajta na rang listi na sajtu Alexa.com. Mada ovi podaci nisu više relevantni, ipak volim da vidim kako su pozicionirani neki sajtovi i kako se kreću na alexa top listi.
Sad da li su ovo najbolji dodaci za Firefox ? Pa sigurno da nisu, jer ih stvarno ima dosta i verovatno ima nekih koji bolje rešavaju probleme. Ja sam se zadržao na onima koji su se pokazali sposobnim da mi olakšaju rad na Internetu. Povremeno probam nove koje neko preporuči, ako mi se ne svide idem obrišemga. Ako je dobar ostaje instaliran.
1 Comment
Leave a Reply
*
Nena
September 9, 2015
Ja bih dodala i FoxyProxy, odlična stvarčica.